За поредна година недвижимите имоти се оказаха едно от най-добрите вложения за инвеститорите.
Това става ясно от анализ на консултантската компания Knight Frank, която сравнява изменението на цените в 150 града по света.
Имотите в София са поскъпнали с 8% през 2019 г., което е дори повече от ръста за година по-рано, когато беше отчетено поскъпване от 6.3 на сто.
Разбира се, следва да се има предвид, че това е средно нарастване на цените за столицата, като те варират за различните видове имоти и квартали.
Ръстът поставя столицата на България на 21-а позиция, като само в 14 от изследваните градове по света се отчита нарастване на цените от над 10%.
Лидер за изминалата година е Манила, където се отчита ръст от 22.2% на имотите за 2019 г.
Следват унгарската столица Будапеща и Хоубарт (Австрия), където е наблюдавано повишение на цените с 19.5 и 16%.
В челото са още китайският Сиан (+14.2%), Санкт Петербург (Русия, +12.4%), Загреб (Хърватия, 12.2%), още един китайски представител Ухан (11.8%), естонската столица Талин (11.5%), Люксембург (11.4%) и гръцката столица Атина, където се отчита нарастване на цените от 11 на сто.
Над 10% ръст през 2019 г. беше наблюдаван още в Измир (Турция), Лион (Франция), Анкара (Турция) и Хайдерабад (Индия).
Общо в 44 от разглежданите градове се отчита поскъпване на имотите от над 5%, а с положителна доходност могат да се похвалят в 126 града.
Цените в третият по големина град в Япония – Осака, останаха без изменение спрямо година по-рано, докато в 23 града по света се отчита понижение в цените.
Най-голям спад от консултантската компания изчисляват в Йерусалим, като понижението е от 14%.
Абу Даби и Дубай също се нареждат на опашката с поевтиняване на имотите от респективно 7.5 и 6%, докато в Ченай (Индия) цените са с 5% по-ниски спрямо 12 месеца по-рано.
Спад в цените на имотите се отчита в редица италиански градове – Палермо, Генуа, Рим и Торино.
Понижения се наблюдават и в други европейски градове, като Любляна (-3.6%), Дъблин (1.6%) и Лисабон (1%).