Invest Build Media
Бизнес и Инвестиции Имоти и строителство Туризъм и Екология

България като дестинация за инвестиции: 39 проекта и 5,200 нови работни места

39 проекта на обща стойност 3 млрд. лева могат да разкрият у нас близо 5 200 нови работни места. Към момента тези проекти са в процес на сертифициране по Закона за насърчаване на инвестициите, като са предимно в секторите ИТ, здравеопазване, производство, складиране. Това обяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева пред Нова телевизия, съобщават от пресцентъра на ведомството.

Министърът посочи, че с екипа си работи за превръщането на България в дестинация за високотехнологични инвестиции с висока добавена стойност.

„Нашата цел е да ребрандираме България като добра дестинация за инвестиции, в която инвеститорите се чувстват спокойни, уверени и тук развиват научната си и развойна дейност, а не да бъдем дестинация, която да осигурява евтина работна ръка. За да се случи това, трябва да изработим новия модел и да поставим на преден план този вид компании, продукти и услуги, които са отличаващи и които създават висока добавена стойност“, обясни министърът на иновациите и растежа.

От началото на годината са издадени 13 сертификата с размер на инвестициите за близо 190 млн. лв., с които ще се разкрият 850 нови работни места. Те са основно от преработваща промишленост и са в областите Бургас, Търговище, Видин, Свищов, Хасково и други. Министърът на иновациите и растежа посочи, че заради липсата на редовно правителство, устойчиви и дългосрочни мерки има застой на инвестициите, но вече се вижда сериозен интерес от държави в Европа и извън ЕС.

Търсенето на програмисти у нас се срина с близо 45%

„Имаме основание да изведем на преден план потенциала, свързан с научно-развойна дейност, която е в основата на съвременното поколение иновации“, каза още министър Стойчева.

Министър Стойчева подчерта, че Министерството на иновациите и растежа разполага със значителен финансов ресурс от 6,1 млрд. лв., които в рамките на програмния период до 2027 г. да бъдат предоставени на микро-, малки, средни предприятия, за да развиват капацитета си, да разработват и внедряват иновации, както и да си взаимодействат с научно-изследователски организации.

Като пример министърът съобщи, че до дни ще бъде отворена за кандидатстване и последната процедура по Плана за възстановяване и устойчивост – „Кръгова икономика“. По нея микро-, малки, средни и големи фирми ще имат достъп до 180 млн. лв. за прехода им към кръгова икономика.

Делът на хората, които нито работят, нито учат в България е под средния за ЕС

Относно темата за изкуствения интелект, министърът подчерта, че е важно хората да бъдат образовани и запознати с предимствата и възможностите, които новите технологии дават.

„Естествено е хората да се притесняват от изкуствения интелект. Но е важно да подчертаем, че изкуственият интелект има своето естествено присъствие и все повече ще навлиза в нашия живот. Това е естественото развитие на технологиите. Нашето министерство, заедно с други министерства, ще организира конференция, която да предостави познанието и да представи възможностите за инвестиция и предимствата в използването изкуствения интелект като технология за обществото и за всеки един от нас“, каза Стойчева.

Вижте още

„Холандия“ официално престана да съществува

leni

Рехабилитацията на ул. „Филип Кутев“ ще приключи до 24 май

ivan

Бизнесът подкрепя държавната субсидия да се премахне или стане 1 лев на глас

ivan

Напишете коментар