Invest Build Media
Бизнес и Инвестиции

Българският пазар на недвижими имоти все още е полупрозрачен

България остава държавата с най-непрозрачен пазар на имоти в Европейския съюз (ЕС), въпреки че подобрява класирането си в индекса за прозрачност на консултантските компании JLL и LaSalle, пише investor.bg.

Страната ни е класирана в групата на „полупрозрачните“ пазари на имоти, като заема 50-то място в класацията. През 2014 г. страната ни беше на 66-то място в групата на пазарите с ниска прозрачност.

Като цяло групата, в която попадаме – на полупрозрачните пазари, отбелязва най-голямо подобрение през миналата година, отбелязва се в доклада на компаниите. Освен България в тази група са се придвижили още Словения и Сърбия.

Най-голямо подобрение на българския пазар експертите отчитат при качеството и честотата на пазарните оценки и пазарните данни.

Великобритания оглавява тазгодишната класация като най-прозрачен пазар на имоти в света. Второто място е за Австралия, а третото – за Канада. САЩ са на четвърто място, а топ 10 се допълва от Франция, Нова Зеландия, Холандия, Ирландия, Германия, която попада за първи път в групата на силно прозрачните пазари на имоти, и Финландия.

В групата на прозрачните пазари попадат предимно европейски държави като Швейцария, Белгия, Швеция, Полша, Италия, Испания, Португалия, Словакия и други. В тази група са още зрелите пазари на имоти в Азия – Хонконг, Сингапур, Япония, Тайван, както и Малайзия.

В групата на полупрозрачните пазари попадат и съседните ни Гърция и Турция, както и Хърватия, Словения, Люксембург и Русия.

На дъното на класацията е Либия, като преди нея са Хондурас, Джибути, Сенегал, Ирак и други държави от Африка и Близкия изток. Единствената европейска държава в тази група е Беларус.

Разкритията на Панамските документи от началото на 2016 г. са засилили натиска за по-голяма прозрачност на глобалния пазар на недвижими имоти и намаляване на корупцията, посочва се в доклада.

Данните на компаниите показват, че десетте най-прозрачни пазари на имоти в света привличат 75% от глобалния обем на инвестициите в бизнес имоти. В тях се намират и повече от половината от 2-те хиляди най-големи публични компании в сектора на имотите.

Регулаторните реформи са от съществено значение за по-нататъшния напредък по отношение прозрачността на глобалните пазари на имоти, посочва се още в доклада. Много правителства предприемат необходимите стъпки, като последните примери са Дубай и Индия. Забелязва се обаче, особено в групата на полупрозрачните пазари, където е класирана и България, забележително разминаване между наличието на регулации и реалното изпълнение, особено в планирането на земеползването, договорите и строителните норми, заключават експертите.

В доклада се казва още, че устойчивостта на околната среда става все по-широко разпространена тема в сектора на имотите. Темпът на напредък в създаването на нови инструменти и разпоредби за устойчивост обаче е бавен. В това отношение Франция постига най-добри резултати в световен мащаб, както и Япония, Австралия и Великобритания.

Вижте още

Кметът на Аматриче обеща дървени къщи на пострадалите от земетресението

admin

Шест месеца ще въвеждат системата за верификация на лекарствата

ivan

Роумингът реално не отпада от днес, цените стават по-ниски

ivan

Напишете коментар