Демографската криза, която преживява България, се корени главно в два ключови фактора – ниска раждаемост и ниските доходи. Това заключение беше изнесено от политолога Димитър Ганев по време на дискусия на тема „Готови за бъдещето? Демографската картина – цената на неравенствата“, проведена в София.
Ганев представи доклад, съдържащ анализ на нагласите на обществото относно демографската криза в страната. В съответствие с този анализ, само 6% от респондентите посочиха политическата нестабилност като основна причина за кризата.
Основните мотиви зад решението на младите хора в България да отлагат създаването на семейство са, отново, свързани с икономическите фактори – ниски доходи и липса на финансова сигурност. Според изследването на „Тренд“, цели 76% от участниците посочват ниските доходи като основна причина, докато 52% споменават липсата на финансова сигурност. Димитър Ганев обаче акцентира, че съществува и значителна загриженост по отношение на емиграцията, като посочва, че 27% от субектите в проучването изразяват желание да напуснат страната. От тях половината са възрастни между 18 и 29 години и смятат, че биха могли да намерят по-добри възможности зад граница.
Изследването на „Тренд“ отчита също, че най-много хора са идентифицирали по-добрите работни възможности като главна мотивация за емиграция, докато само 3% са посочили сигурността като причина за решението си. Необезпокоително е, обаче, че 62% от субектите заявяват, че биха се върнали в България, ако преди това биха напуснали страната. Налице са и 16%, които категорично отхвърлят такава възможност.