Водени от заподозрените престъпления срещу земеделската сфера, българската Антикорупционна комисия, прокуратурата и Министерството на вътрешните работи (МВР) извършват разследване срещу председателя на Селскостопанската академия и високопоставен служител в института „Пушкаров“.
Според информация, предоставена от наши репортерски източници, собственици на земеделска земя са били участници в съмнителна практика, включваща промяна на статута на тази земя. Те са представяли документи за прекатегоризация, преоткривайки земя, която по своите характеристики не била подходяща за земеделски цели, като плодородна и с високи качества, към земя, която фактически не била подходяща за селскостопанска употреба.
Целта на тази манипулация била да се осигура придобиване на лицензи за изграждането на фотоволтаични инсталации. Съгласно налични данни от разследването, председателят на Селскостопанската академия и висшият служител от института „Пушкаров“ са участвали в процеса на промяна на земните проби, с цел уверително удостоверяване, че съответната земя не е пригодна за земеделска употреба и е от по-ниска категория.
Според информацията, документи за прекатегоризирана земя са били издавани от различни адреси в различни региони на България, включително Бяла, Варненско, Сливен и Кърджали, където има забележително нарастване на фотоволтаични инсталации, изграждани върху земя, която преди била обявена за плодородна.

