Опасения за намаляване на летния сезон и притеснения за тенденциозно отношение на концесионера на Летище Бургас помрачават перспективите за предстоящия летен сезон в Южното Черноморие. Хотелиерите и местните власти изразяват съмнения за изкуствено пренасочване на пътници към Летище Варна. Недоволството се увеличава също и поради факта, че Летище Бургас ще бъде затворено за ремонт до края на март.
Хотелиерът Веселин Налбантов от Слънчев бряг, който е и заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, споделя мнението, че това ще окаже сериозно влияние върху сезона. Той коментира, че е неприемливо на такова кратко разстояние един концесионер да управлява две конкурентни летища.
„Сезонът става все по-къс и по-къс поради липсата на полети. Няма лято, няма зима. Има само чартъри. Започвахме от април и завършвахме в края на октомври. Сега отваряме през юни, а в края на август няма кой да лети“, пояснява Налбантов. Той подчертава, че в туризма е от съществено значение да има предвидимост.
„Не може да кацнеш във Варна и да идваш в Бургас.“
Обявеното от концесионера намерение за затваряне на летището за 6 месеца през 2025 година за ремонт на самолетната писта и пълна рехабилитация предизвиква вълна от недоволство.
Кметът на Поморие Иван Алексиев е на мнение, че позицията на концесионера е „захаросана презентация, облечена в розово, а насреща – нищо“.
„Държавата трябва да се намеси и да предотврати негативния въздействие върху бъдещето на определени региони. Забелязваме такава тенденция на бургаското летище“, подчертава и Георги Тръпков, който има 40-годишен опит в туризма. Според него летището е изправено пред отрицателни последици поради смяната на политиката на концесионера.
Кметовете от Югоизточна България изразиха обща позиция по този въпрос и настояват за преразглеждане на концесионния договор.
Отбелязан е спад за три години от 3 600 000 пътници до 1 800 000 през 2023 година, посочва Иван Алексиев.