Invest Build Media
Бизнес и Инвестиции

Изкуствено оскъпени имоти бавят продажбите на жилища в София

Над половината от обявените за продажба жилища в София се реализират след повече от 6 месеца. Това сочи анализ на консултантска компания след проучване на жилищния пазар през изминалото лято, съобщи Нова телевизия.

Периодът на продажба за общо 26% от жилищата в столицата е между 6 месеца и година, а дори по-дълго престояват други 26% от имотите. Това са жилища на завишени цени. Останалите, чиито цени са пазарни, се реализират за много кратко време – 74% от родните купувачи се сдобиват с желания имот в рамките на един месец.

Според данните до месец се продават 16% от жилищата, между 1 и 3 месеца на пазара стоят 18% от имотите, а между 3 и 6 месеца – 14%.

Цените се задържат без съществени промени, като вариациите продължават да са в рамките на 1-2%. Продавачите на масивно, завършено строителство, които обичайно са физически лица, все още не са готови на компромис. Такъв не правят и инвеститорите в ново, качествено строителство. Като цяло отстъпките не са фактор на пазара през третото тримесечие.

Над 65% от жилищата през лятото са продадени без никаква отстъпка. Купувачите от своя страна не изпадат в излишни преговори, ако имотът отговаря на очакванията им, посочват консултантите.

Общо 70% от сделките през третото тримесечие са за двустайни и тристайни апартаменти. Едностайните заемат дял от 8%, а многостайните, студията и къщите – съответно по 3% от всички сделки.

Покупките до 50 000 евро заемат 23% от всички, а по 24% е делът съответно на сделките между 50 000 и 70 000 евро и на тези между 70 000 и 100 000 евро. Покупките на имоти с цени над 100 000 евро са 18%.

imoti-ceni-tablica-nova

Вижте още

Банките са одобрили безлихвени заеми за близо 80 млн. лв. към края на септември

viktoria

Износът на български вина отбелязал ръст през 2017 година

ivan

Никола Димитров от “Възраждане”: Стане ли България част от Шенгенското пространство, пограничните ни общини ще се превърнат в огромни центрове за нелегални имигранти

А. Стойковa

Напишете коментар