Парламентът прие на първо четене законова промяна, с която се ограничава издаването на лицензи за обществен транспорт. Така един и същи превозвач ще може да превозва или само пътници, или само товари.
Към настоящия момент един и същи превозвач може да има два лиценза, с които са му предоставени едни и същи права по отношение на превозите на територията на страната. На практика в тези случаи никога не може да се определи при извършването на конкретен превоз по кой от двата лиценза превозвачът черпи права, което изключително затруднява извършването на контрола.
Настимир Ананиев от Реформаторския блок коментира промените: “Мерките са насочени срещу незаконната търговска дейност, срещу хитреците, които се опитват да изкарват пари на гърба на разработени линии, да тръгват малко преди определените превозвачи, за да могат да им вземат част от бизнеса.“
Иван Вълков от ГЕРБ бе категоричен, че трябва да има и по-високи санкции: „Завишаване на глобите за нерегламентираните превози на стоки и товари – когато няма лицензи и когато няма наличност на необходимите превозни документи. Даване на възможност на общинските съвети да определят размера на глобите за пътници, които са без билети и без такива превозни документи.“
Димитър Горов от БСП бе на мнение, че не трябва да се подценява социалният ефект: „Трябва да помислим по отношение на малкия – на този, който пътува, защото тези хора, които търсят варианти да намалят разходите си, също са важна част от обществото и те плащат иначе билетите си.“
Част от промените в закона дават правомощия на съответните общински съвети да определят и размера на глобите за превоз на пътници, които пътуват без билет.