Контролът това лято ще е още по-стриктен. Концесионерите и наемателите на морските плажове са запознати със задълженията си и ние ще следим дали ги изпълняват. Проверките и на ивиците, и на местата за настаняване ще продължат, но ще бъдат правени така че да не пречат на работата на бизнеса и спазвайки българското законодателство. Това обяви министърът на туризма Николина Ангелкова на обсъждане с контролните органи готовността за сезона и оползотворяването на отпадъците от пластмаса.
В събитието участваха вицепремиерът Валери Симеонов, министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на община Варна Иван Портних и областният управител на Варна Стоян Пасев, представители на местната власт, туристически бизнес, контролни органи, концесионери и др.
Министърът посочи, че важен успех по отношение на морските плажове е, че броят на неохраняемите ивици този сезон ще е по-малък спрямо миналия. Благодарение на усилията на министерството плажовете, които ще останат без стопанин са 86, обясни тя.
През това лято концесионерите и наемателите на плажовете трябва да поставят началото на разделно събиране на отпадъците, каза от своя страна министърът на околната среда Нено Димов. Екоминистърът уточни, че през настоящото лято разделното сметосъбиране ще бъде на доброволен принцип, но през следващата година ще стане задължително. Причината за прилагането на тази стъпка е голямото замърсяване от пластмасови боклуци, които се разграждат много трудно, обясни Димов. По думите му само 20 на сто от този тип отпадъци се изхвърлят от корабите, останалите се генерират от заведенията край морето и от плажуващите.
Водата по родното Черноморие вече е чиста, допълни министър Ангелкова. По думите й 13 плажа тази година са със Син флаг. Единствената проблемна ивица остава Офицерският плаж във Варна, който е в недобро състояние. Ангелкова допълни, че в началото на юни здравните инспекции отново ще проверят чистотата на морската вода по крайбрежието. През сезона ще има още две такива инспекции. Министърът каза още, че през това лято ще се следи стриктно дали плажните заведения са свързани с канализационната система и нарушителите ще бъдат санкционирани.
Проблем за крайбрежието и това лято ще останат къмпингуващите, допълниха министрите. Ангелкова уточни, че в законодателството има пропуски и не са предвидени санкции за тези, които замърсяват или рушат дюни.
Вицепремиерът Валери Симеонов посочи, че няма промени в закона и от 23 до 7 часа трябва да се пази тишина. Той допълни, че не изключва възможността споровете по тази тема със заведенията в комплексите да продължат, но изискването за спазването на „тихите“ часове остава. Контрол ще има и няма да се допуснат нарушения и привличане на клиенти за сметка на почиващите, обобщи Симеонов.
Прогнозите към момента са чуждестранните туристически посещения да са с около 5% повече в сравнение с лято 2017 г., когато те бяха над 5,3 млн. и достигнаха увеличение от 5,7 на сто, съобщи министър Ангелкова. Тя поясни, че и ранните резервации, и предварително заявените полети на морските летища Варна и Бургас за лято 2018 г. сочат ръст спрямо миналия сезон.
Резултатите за 2017 г. също са отлични. Чуждестранните туристи надминаха с 1,8 млн. души собственото население на страната. Българите пък са реализирали около 9 млн. нощувки у нас.
Тези резултати ни задължават да задържим високото качество на българския туристически продукт и нарастващия интерес на туристи от висок клас. Още повече, че с големите туроператори вече договаряме лято 2019 г., заяви министърът.
Тази година 13 плажа в България са със син флаг, което означава, че предлаганото качество се повишава. При някои от тях водата за къпане през миналата година е била оценена като „много добра“, а тази година вече като „отлична“, информира министърът. Според данните от мониторинга на РЗИ преди началото на сезона на 5 морски плажа качеството на водата се е подобрило спрямо миналата година. Министърът благодари за работата на контролните органи през миналата година, както и за заявената от тях готовност за лято 2018 г.