Огромната земекопна машина, необходима за строителството на столичното метро, ще бъде транспортирана от Козлодуй до София в следващите дни. Днес т.нар. къртица тръгна от площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и в неделя трябва да пристигне в столицата, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Машината ще бъде транспортирана само през светлата част от денонощието. Извънгабаритното превозно средство, заедно с ремаркето и товара, е с дължина 59 м, ширина 5.2 м, височина 4.6 м и обща маса 335 т.
Къртицата ще премине по следния маршрут: път II-11 АЕЦ „Козлодуй“ – Хърлец – път III-101 Гложене – Бутан – път III-1503 Софрониево – път II-15 Крушовица – обходен път на Враца – път I-1 Враца – Мездра – Ботевград – Врачеш – Ботевградски проход (Арабаконашки проход) – път III-1001 Горно Камарци – път I-6 Саранци – София – Северна скоростна тангента – Западна дъга – ул. „Любляна“ – бул. „Овча купел“ – ул. „Житница“.


